نرخ جذب چیست

نرخ جذب چیست ، برای تعریف نرخ جذب می توان گفت نرخی است که منازل مسکونی در بازار طی یک بازه زمانی به فروش می رسند. برای به دست آوردن این نرخ باید تعداد متوسط فروش را در هر ماه بر تعداد کل خانه های موجود تقسیم کرد.

در این صورت می توان تشخیص داد چند ماه زمان می برد تا میزان عرضه خانه های در بازار به پایان می رسد.


کاربران نرخ جذب


افرادی که در بازر املاک و مسکن به صورت حرفه ای فعالیت دارند از نرخ جذب سربار استفاده می کنند. مثلا در مواقعی که بازار دارای نرخ پایین جذب است کارگزار املاک امکان دارد مجبور شود تا قیمت ها را برای املاک کاهش دهد تا باعث تحریک بازار شود. در این صورت چنانچه یک بنگاه املاک متوجه نرخ جذب بالا در بازار املاک شده باشد می تواند بدون از بین بردن تقاضا قیمت های بازار را افزایش دهد. در ضمن نرخ جذب قادر است برای سازندگان منازل نیز به عنوان یک سیگنال می باشد. در زمان بالا بودن نرخ جذب ممکن است تقاضا به قدری زیاد شود که سبب افزایش ساخت و ساز شود. در این صورت زمان هایی که نرخ جذب در سطح پایین قرار دارد میزان جذابیت برای سازندگان کم می شود. ارزیاب ها برای تعین ارزش ملک از این نرخ نهایت بهره را می برند.


مثالی برای نرخ جذب


مثلا شهری هم اکنون دارای هزار خانه برای فروش می باشد. تعداد خریداران نیز در این حالت مثلا صد نفر باشند ( در هر ماه) .طی ده ماه عرضه خانه به پایان می رسد. یعنی هزار را بر صد تقسیم کردیم. در این حالت اگر تعداد صد منزل از هزار منزل خریداری شود نرخ جذب بازار برابر با ده درصد می باشد. در این هنگام اگر صاحب منزل مسکونی قصد فروش منزل خود را داشته باشد خواهد فهمید نیمی از بازار عرضه در عرض پنج ماه بعدی جمع خواهد شد.